6C4D.3 ICD-11, wersja 2026-01
Odurzenie narkotykami dysocjacyjnymi, w tym ketaminą lub PCP
Wersja przedostateczna ICD-11: nie obowiązuje i nie służy do rozliczeń NFZ
- Identyfikator WHO (URI)
- http://id.who.int/icd/release/11/2026-01/mms/1192105868
- Opis
- Zatrucie narkotykami dysocjacyjnymi, w tym ketaminą i PCP, jest klinicznie istotnym przemijającym stanem, który rozwija się podczas lub wkrótce po zażyciu narkotyku dysocjacyjnego, charakteryzującym się zaburzeniami świadomości, funkcji poznawczych, percepcji, afektu, zachowania lub koordynacji. Te zaburzenia są spowodowane znanym działaniem farmakologicznym narkotyku dysocjacyjnego i ich nasilenie jest ściśle związane z ilością zażywanego narkotyku. Są one ograniczone czasowo i słabną, wraz z wydalaniem narkotyku z organizmu. Występujące objawy mogą obejmować agresję, impulsywność, nieprzewidywalność, lęk, pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia oceny, drętwienie lub zmniejszoną reakcję na ból, niewyraźną mowę i dystonię. Objawy fizyczne obejmują oczopląs (powtarzalne, niekontrolowane ruchy gałek ocznych), tachykardię, podwyższone ciśnienie krwi, drętwienie, ataksję, dyzartrię i wzmożone napięcie mięśni. W rzadkich przypadkach używanie narkotyków dysocjacyjnych, w tym ketaminy i PCP, może powodować wystąpienie napadów drgawek.
Odpowiedniki w ICD-10
Tabela WHO: ICD-11 do ICD-10, jedna kategoria
- F19.0 Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem wielu narkotyków i innych substancji psychoaktywnych: ostre zatrucie http://id.who.int/icd/release/11/2026-01/mms/1192105868
Wiersze tabel WHO z zasobu ICD-11 PL w RSK (wydanie 2026-01) bez zmian. Strona ICD-10 tabel to ICD-10 WHO 2019, nie polskie wydanie 2008. Tabele nie określają rodzaju odpowiedniości i nie służą do rozliczeń NFZ.
Terminy w źródle
- odurzenie PCP
- odurzenie fencyklidyną
Miejsce w słowniku
- 06 Zaburzenia psychiczne, behawioralne lub neurorozwojowe
- Zaburzenia spowodowane używaniem substancji lub zachowaniami nałogowymi
- Zaburzenia spowodowane używaniem substancji
- 6C4D Zaburzenia spowodowane używaniem narkotyków dysocjacyjnych, w tym ketaminy i fencyklidyny [PCP]
Treść: polska wersja językowa ICD-11 (MMS) z Rejestru Systemów Kodowania (RSK), wersja przedostateczna, licencja CC BY-ND 4.0. Tłumaczenie nie zostało dokonane przez WHO i WHO nie ponosi za nie odpowiedzialności; wiążąca jest oryginalna wersja angielska (https://icd.who.int). ICD-11 nie obowiązuje jeszcze w Polsce i nie służy do rozliczeń NFZ.