6C4D.5 ICD-11, wersja 2026-01
Zaburzenie psychotyczne wywołane narkotykami dysocjacyjnymi, w tym ketaminą lub PCP
Wersja przedostateczna ICD-11: nie obowiązuje i nie służy do rozliczeń NFZ
- Identyfikator WHO (URI)
- http://id.who.int/icd/release/11/2026-01/mms/666288373
- Opis
- Zaburzenie psychotyczne wywołane lekami dysocjacyjnymi, w tym ketaminą lub PCP, charakteryzuje się objawami psychotycznymi (np. urojeniami, omamami, dezorganizacją myślenia, rażąco zdezorganizowanym zachowaniem), które rozwijają się podczas lub wkrótce po odurzeniu lekami dysocjacyjnymi. Nasilenie lub czas trwania objawów znacznie przewyższa podobne do psychotycznych zaburzenia percepcji, funkcji poznawczych lub zachowania charakterystycznych dla odurzenia narkotykami dysocjacyjnymi. Ilość i czas używania narkotyków dysocjacyjnych są są wystarczające, aby wywołać objawy psychotyczne. Objawów nie można lepiej wyjaśnić pierwotnym zaburzeniem psychicznym (np. schizofrenią, zaburzeniem nastroju z objawami psychotycznymi), co może mieć miejsce, gdy objawy psychotyczne poprzedzały początek używania narkotyków dysocjacyjnych, jeśli objawy utrzymują się przez znaczny czas po zaprzestaniu używania narkotyków dysocjacyjnych lub jeśli istnieją inne dowody potwierdzające wcześniejsze pierwotne zaburzenie psychiczne z objawami psychotycznymi (np. historia wcześniejszych epizodów niezwiązanych z używaniem narkotyków dysocjacyjnych).
Odpowiedniki w ICD-10
Tabela WHO: ICD-11 do ICD-10, jedna kategoria
- F19 Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem wielu narkotyków i innych substancji psychoaktywnych http://id.who.int/icd/release/11/2026-01/mms/666288373
Wiersze tabel WHO z zasobu ICD-11 PL w RSK (wydanie 2026-01) bez zmian. Strona ICD-10 tabel to ICD-10 WHO 2019, nie polskie wydanie 2008. Tabele nie określają rodzaju odpowiedniości i nie służą do rozliczeń NFZ.
Miejsce w słowniku
- 06 Zaburzenia psychiczne, behawioralne lub neurorozwojowe
- Zaburzenia spowodowane używaniem substancji lub zachowaniami nałogowymi
- Zaburzenia spowodowane używaniem substancji
- 6C4D Zaburzenia spowodowane używaniem narkotyków dysocjacyjnych, w tym ketaminy i fencyklidyny [PCP]
Treść: polska wersja językowa ICD-11 (MMS) z Rejestru Systemów Kodowania (RSK), wersja przedostateczna, licencja CC BY-ND 4.0. Tłumaczenie nie zostało dokonane przez WHO i WHO nie ponosi za nie odpowiedzialności; wiążąca jest oryginalna wersja angielska (https://icd.who.int). ICD-11 nie obowiązuje jeszcze w Polsce i nie służy do rozliczeń NFZ.