6C4D.60 ICD-11, wersja 2026-01
Zaburzenie nastroju związane z używaniem narkotyków dysocjacyjnych, w tym ketaminą lub PCP
Wersja przedostateczna ICD-11: nie obowiązuje i nie służy do rozliczeń NFZ
- Identyfikator WHO (URI)
- http://id.who.int/icd/release/11/2026-01/mms/1866047295
- Opis
- Zaburzenie nastroju związane z używaniem narkotyków dysocjacyjnych, charakteryzuje się objawami nastroju (np. obniżonym lub podwyższonym nastrojem, zmniejszonym zaangażowaniem w przyjemne działania, zwiększonymi lub zmniejszonymi poziomami energii), które rozwijają się podczas lub wkrótce po odurzeniu narkotykami dysocjacyjnymi. Nasilenie lub czas trwania objawów znacznie przekracza zaburzenia nastroju charakterystyczne dla odurzenia narkotykami dysocjacyjnymi. Ilość i czas używania narkotyków dysocjacyjnych są wystarczające, aby wywołać objawy nastroju. Objawów nie można lepiej wyjaśnić pierwotnym zaburzeniem psychicznym (np. zaburzeniem depresyjnym, zaburzeniem dwubiegunowym, zaburzeniem schizoafektywnym), co może mieć miejsce, gdy objawy nastroju poprzedzały początek używania narkotyków dysocjacyjnych, jeśli objawy utrzymują się przez znaczny okres po zaprzestaniu używania narkotyków dysocjacyjnych, lub jeśli istnieją inne dowody potwierdzające pierwotne zaburzenie psychiczne z objawami nastroju (np. historia wcześniejszych epizodów niezwiązanych z używaniem narkotyków dysocjacyjnych).
Odpowiedniki w ICD-10
Tabela WHO: ICD-11 do ICD-10, jedna kategoria
- F19 Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem wielu narkotyków i innych substancji psychoaktywnych http://id.who.int/icd/release/11/2026-01/mms/1866047295
Wiersze tabel WHO z zasobu ICD-11 PL w RSK (wydanie 2026-01) bez zmian. Strona ICD-10 tabel to ICD-10 WHO 2019, nie polskie wydanie 2008. Tabele nie określają rodzaju odpowiedniości i nie służą do rozliczeń NFZ.
Terminy w źródle
- Zaburzenie nastroju związane z używaniem narkotyków dysocjacyjnych, w tym ketaminy lub PCP, z objawami depresyjnymi
- Zaburzenie nastroju związane z używaniem narkotyków dysocjacyjnych, w tym ketaminy lub PCP, z objawami maniakalnymi
- Zaburzenie nastroju związane z używaniem narkotyków dysocjacyjnych, w tym ketaminy lub PCP, z objawami mieszanymi
Miejsce w słowniku
- 06 Zaburzenia psychiczne, behawioralne lub neurorozwojowe
- Zaburzenia spowodowane używaniem substancji lub zachowaniami nałogowymi
- Zaburzenia spowodowane używaniem substancji
- 6C4D Zaburzenia spowodowane używaniem narkotyków dysocjacyjnych, w tym ketaminy i fencyklidyny [PCP]
- 6C4D.6 Wybrane określone zaburzenia psychiczne lub behawioralne wywołane narkotykami dysocjacyjnymi, w tym ketaminą i fencyklidyną [PCP]
Treść: polska wersja językowa ICD-11 (MMS) z Rejestru Systemów Kodowania (RSK), wersja przedostateczna, licencja CC BY-ND 4.0. Tłumaczenie nie zostało dokonane przez WHO i WHO nie ponosi za nie odpowiedzialności; wiążąca jest oryginalna wersja angielska (https://icd.who.int). ICD-11 nie obowiązuje jeszcze w Polsce i nie służy do rozliczeń NFZ.