6C4D.61 ICD-11, wersja 2026-01
Zaburzenia lękowe wywołane narkotykami dysocjacyjnymi, w tym ketaminą lub PCP
Wersja przedostateczna ICD-11: nie obowiązuje i nie służy do rozliczeń NFZ
- Identyfikator WHO (URI)
- http://id.who.int/icd/release/11/2026-01/mms/1552098464
- Opis
- Zaburzenia lękowe wywołane narkotykami dysocjacyjnymi, w tym ketaminą lub PCP, charakteryzuje się objawami lękowymi (np. obawami lub zamartwieniem, strachem, fizjologicznymi objawami nadmiernego pobudzenia układu autonomicznego, zachowaniami unikającymi), które rozwijają się podczas lub wkrótce po odurzeniu narkotykami dysocjacyjnymi. Nasilenie lub czas trwania objawów znacznie przewyższa objawy lękowe, które są charakterystyczne dla odurzenia narkotykami dysocjacyjnymi. Ilość i czas trwania używania narkotyków dysocjacyjnych są wystarczające, aby wywołać objawy lękowe. Objawów nie można lepiej wyjaśnić pierwotnym zaburzeniem psychicznym (np. zaburzeniem związanym z lękiem i strachem, zaburzeniem depresyjnym z wyraźnymi objawami lękowymi), co może mieć miejsce, gdy objawy lękowe poprzedzały początek używania narkotyków dysocjacyjnych, jeśli objawy utrzymują się przez znaczny okres po zaprzestaniu używania narkotyków dysocjacyjnych, lub jeśli istnieją inne dowody potwierdzające pierwotne zaburzenie psychiczne z objawami lękowymi (np. historia wcześniejszych epizodów niezwiązanych z używaniem narkotyków dysocjacyjnych).
Odpowiedniki w ICD-10
Tabela WHO: ICD-11 do ICD-10, jedna kategoria
- F19 Zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane używaniem wielu narkotyków i innych substancji psychoaktywnych http://id.who.int/icd/release/11/2026-01/mms/1552098464
Wiersze tabel WHO z zasobu ICD-11 PL w RSK (wydanie 2026-01) bez zmian. Strona ICD-10 tabel to ICD-10 WHO 2019, nie polskie wydanie 2008. Tabele nie określają rodzaju odpowiedniości i nie służą do rozliczeń NFZ.
Miejsce w słowniku
- 06 Zaburzenia psychiczne, behawioralne lub neurorozwojowe
- Zaburzenia spowodowane używaniem substancji lub zachowaniami nałogowymi
- Zaburzenia spowodowane używaniem substancji
- 6C4D Zaburzenia spowodowane używaniem narkotyków dysocjacyjnych, w tym ketaminy i fencyklidyny [PCP]
- 6C4D.6 Wybrane określone zaburzenia psychiczne lub behawioralne wywołane narkotykami dysocjacyjnymi, w tym ketaminą i fencyklidyną [PCP]
Treść: polska wersja językowa ICD-11 (MMS) z Rejestru Systemów Kodowania (RSK), wersja przedostateczna, licencja CC BY-ND 4.0. Tłumaczenie nie zostało dokonane przez WHO i WHO nie ponosi za nie odpowiedzialności; wiążąca jest oryginalna wersja angielska (https://icd.who.int). ICD-11 nie obowiązuje jeszcze w Polsce i nie służy do rozliczeń NFZ.